Áram vásárolható cégeknek lakossági áron 2022. június 30-ig
Áram. Olcsón? Bár napi szinten főleg vállalkozásokkal foglalkozom, a blogon kétségtelenül nem ők a fókusz. Bár írtam már cégvezetési tudnivalókról korábban is, amit itt olvashat el. A mostani bejegyzés apropóját az adta, hogy a Kormány bejelentette: kiterjeszti a rezsicsökkentést a KKV szektorra. Az ilyen bejelentéseket mindig elég sok statisztikai számítás előz meg. Összegezni kell, hogy hány KKV eshet bele a kedvezményezetti körbe és mekkora lesz a fogyasztásuk.
A mostani merítés elég kedvező lett. Nézzük a feltételeket.
Milyen cégnek jár az olcsó áram és meddig?
A 670/2021. (XII. 2.) Korm. rendelet a villamos energiáról szóló törvényt módosítja ideiglenesen. Eszerint az a felhasználó jogosult lakossági felhasználókra vonatkozó díjszabás szerint vásárolni, aki megfelel a következő feltételeknek, de még ő is csak – jelen állás szerint – 2022. június 30. napjáig:
1. KKV minősítés
Egyszerűsítek: azok a cégek, akik jogosultak voltak iparűzési adó csökkentésre az arra vonatkozó rendelkezések szerint (2020-as tényadatok vagy 2021-es becsült adatok alapján – ha 2020-ban még nem működött a cég -), ők most is megfelelnek a KKV minősítésnek.
2. Foglalkoztatottak száma
Bár a KKV minősítésre vonatkozó pontnak is része a munkavállalói létszám, itt külön bekerült egy szigorítás: csak az a KKV jogosult, akinek maximum 10 fő a munkavállalói létszáma. Ez nem a legjobb megfogalmazás, mivel nem tisztázza, hogy mikorra kell érteni a 10 fős létszámot. A KSH módszertani útmutatójában ugyanis az állományi létszámot időszakra kell nézni és átlagolni, így könnyen előfordulhat, hogy bár éppen 10 fős a jelenlegi alkalmazotti szám, mert elküldtünk valakiket, de a statisztikai módszertan szerint 10 fő feletti foglalkoztatottunk van az adott hónapban. A fő probléma, hogy az itt írt 3 feltétel fennállásáról nyilatkozni kell csak – nem vizsgálják, csak szúrópróbaszerűen. Így elég rossz, ha a fél év után közlik, hogy a kérelem benyújtásának pillanatában megsértettük ezt a feltételt. Tehát ebben a körben nagy óvatosságot javaslok mindenkinek.
3. A létesítő okirat aláírása
A rendelet szerint a létesítő okiratot 2021. november 22. előtt kellett aláírni cég esetén, egyéni vállalkozó esetén pedig a bejegyzésnek kellett megtörténni addig. Nem biztatnék senki semmire, de a hatályos cégszabályok szerint a létesítő okirat cégbírósági benyújtására 30 napja van a cégnek. Tehát könnyen előfordulhat, hogy csak most jut el ügyvédhez az, aki már 2021. november 22. előtt aláírta a létesítő okiratot.
Mi történik ha olyan veszi igénybe, aki nem jogosult?
Ha véletlenül úgy igényli valaki ezt a támogatást, hogy amúgy nem jogosult rá, akkor büntető áron kell vele elszámolni a következő mértékben: az adott hónapra vonatkozó átlagos HUPX másnapi órás piaci ár kétszeresének, de legalább az alkalmazott egyetemes szolgáltatási árszabás egységára ötszörösének megfelelő egységáron kell a felhasználóval elszámolni. Tehát nem olcsó mulatság.
Mennyit takaríthat meg a cég az olcsó áram által?
Mivel sem a fogyasztási mennyiségekkel, sem pedig az áram árakkal nem vagyok tisztában, megkértem a villamos-energia kereskedelemmel foglalkozó Ener-Con Trade Zrt.-t, hogy készítsen egy mintakalkulációt. Amint megérkezik tőlük, frissítem a bejegyzést.
Ha tetszett a cikk, akkor kövesse Facebook oldalamat is a következő linken:
Ha tetszett a bejegyzés, akkor kedvelje és kövesse Facebook oldalamat a legfrissebb jogi cikkekért a következő címen: