Korlátozások kezdődnek 2021. március 8-án
Korlátozások: a Kormány a korábbi Facebook és Kossuth Rádiós bejelentéseknek megfelelően újfent korlátozásokat jelentett be a frissen megjelent 104/2021. (III. 5.) Korm. rendelettel. A rendelet érinti az üzletek nyitvatartását, az iskolákat és sok minden mást is. Lent témákra lebontva ismertetem a tartalmát. Első körben az intézkedések március 22-ig szólnak, majd menet közben döntenek a további meghosszabbításról ha szükséges. Meglátjuk, hogy a tavalyihoz hasonlóan a munkajogi szabályok is átalakulnak-e.
Általános szabályok a korlátozások idején
A települések belterületén közterületen mindenhol kötelező a maszk és a 1,5 méteres távolság megtartása. A maszkviselési kötelezettség alól a 6 év alattiakat, az értelmi fogyatékosokat és az autistákat mentesítették most is. Sportolni egyénileg a szabadban szabad, közben maszkot sem kell viselni.
Üzletek nyitvatartása
A rendeletben fel nem sorolt üzletekben csak a saját munkavállalók tartózkodhatnak (pl. leltározhatnak), a szabad kijárás időszakában a következő üzletekben lehet vásárolni:
- Napi fogyasztási cikket értékesítő üzletben
- Drogériákban, parfümériákban, tisztítószert árusító üzletekben
- Munkavégzés, a hivatásbeli kötelezettség, a gazdasági, mezőgazdasági és erdészeti tevékenységelvégzéséhez nélkülözhetetlen anyagokat, valamint eszközöket árusító üzletben (ide tartozik pl. az alkatrészkereskedés, a tüzépek, barkácsáruházak, de NEM tartoznak ide azok az üzletek, ahol csak szórakoztató és háztartási elektronikai eszközöket forgalmaznak)
- Takarmány és állateledelboltok
- Mezőgazdasági üzletek
- Kertészeti árudák
- Piacok
- Gyógyszertárak, optikák
- Benzinkutak
- Nemzeti dohányboltok
- Újságosok
Az elviteles ételt árusító helyekre szintén be lehet lépni a rendelés leadása és átvétele céljából. A virágboltok március 8-án, Nőnapon nyitva lehetnek és kiszolgálhatják a vevőket.
A szolgáltatók zárva tartása
A szolgáltatóknak zárva kell tartaniuk, csak saját munkavállalóik lehetnek bent. Amik nyitva lehetnek és ügyfeleket is fogadhatnak:
1. a szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi
LXXVI. törvény 1. § (2) bekezdés a) pontja szerinti szolgáltatás (pénzügyi szolgáltatások), azaz a bankok,
2. a közlekedési és a szállítási szolgáltatás,
3. a magánegészségügyi szolgáltatás, ideértve a szemüvegkészítést,
4. a szociális szolgáltatás,
5. a postai, a csomagküldő és a házhozszállítási szolgáltatás,
6. a totózó és lottózó szolgáltatás,
7. a járműszerviz szolgáltatás, a mezőgazdasági és iparigép-szerviz szolgáltatás, a háztartásigép-szerviz
szolgáltatás, az épületgépészeti szolgáltatás,
8. az informatikai, a kommunikációseszköz-javítási szolgáltatás,
9. a temetkezési szolgáltatás,
10. az állategészségügyi szolgáltatás,
11. az állat-, növényegészségügyi, élelmiszer-vizsgálati laboratóriumi szolgáltatás,
12. az élelmiszer-feldolgozási szolgáltatás,
13. a közétkeztetési szolgáltatás,
14. az állattenyésztési szolgáltatás,
15. az ügyvédi szolgáltatás,
16. a biztonsági szolgáltatás,
17. az épületüzemeltetési és irodai szolgáltatás,
18. a járműkölcsönzési és a gépkölcsönzési szolgáltatás és
19. a mosási és tisztítási szolgáltatás
nyújtását végző szolgáltatók.
Bírságok
Ha valaki a zárvatartás szabályait megszegi és annak ellenére, hogy zárva kellene lennie az ügyfélforgalom elől, mégis kiszolgál ügyfelet, úgy őt százezer forinttó egymillió forintig terjedő bírsággal lehet bírságolni. A bírság egy nap alatt ismételten is kiszabható, ha több alkalommal sérti meg a szabályt. Továbbá a helyet bezárathatják egy naptól egy évig terjedő időtartamra. A bírságot a rendőrség szabja ki, de katona is jogosult a helyeket ellenőrizni és az ő jelzése alapján is kiszabja a rendőrség a bírságot.
Ha valaki jogszerűtlenül megy be egy üzletbe, akkor az üzletvezetőnek fel kell őt szólítani a távozásra. Ha nem távozik, akkor pedig rendőrt kell hívni. Ha így jár el, akkor vele szemben bírságot nem lehet kiszabni, akkor sem ha az illetőt nem tudja kitenni az üzletből. A bírsággal szemben nem lehet fellebbezni, csak pert lehet indítani. A szabályszegővel szemben ötezertől ötszázezerig terjedő szabálysértési bírságot lehet kiszabni.
Oktatási korlátozások
Az óvodák kivételével minden közoktatási intézmény átáll digitális oktatásra, de óvoda sincs, mert az összes oviban rendkívüli szünetet rendeltek el. A felnőttképzésben vizsgát nem lehet tartani.
Ha tetszett a bejegyzés, akkor kedvelje és kövesse Facebook oldalamat a legfrissebb jogi cikkekért a következő címen: